חשיבות מזון ומים לכלב

למה חשוב לבחור מזון מתאים ונכון לכלב?

כלב אוכל

כאשר מביאים כלב חדש הביתה מומלץ לדאוג לאותו סוג מזון שהוא רגיל אליו לתקופה הראשונית על מנת למנוע "זעזוע" לקיבה.
המזון המומלץ לגור הוא מזון ייעודי לגורים המכיל רמות חלבון שומן המתואמים לצרכיו התזונתיים. גורים גדלים בצורה מהירה מאד בשנת חייהם הראשונה ,לכן הצרכים התזונתיים שלהם שונים משל כלבים בוגרים. כמו כן מומלץ כי המזון יוגש בכופתיות המותאמות לגודל הפה של הכלב על מנת לסייע לתהליך העיכול הקל והתיקן. לתפיסתנו , מומלץ להאכיל במזון לגורי כלבים ברמת סופר פרימיום ומעלה עד שהכלב יגיע לגודלו הסופי ולגובהו הסופי , מתוך הבנה כי אלו היסודות של הגור שישפיעו על בריאותו ואיכות חייו עד שיבה טובה, ומניסיון אם היסודות טובים – חוסכים זמן כסף וביקורים מיותרים אצל הוטרינר.

כלב מגזע קטן עד בינוני נחשב גור בשנה הראשונה של חייו, ואילו כלבים בינוניים עד גדולים ממשיכים לגדול עד גיל שנה וחצי ואפילו שנתיים בגזעים כמו דני ענק ודוג דה בורדו למשל.

גורים זקוקים ליותר אנרגיה מאשר כלב בוגר,ולפעמים אפילו כפליים!!! מדוע? כי הם מתרוצצים ומשתובבים הרבה. כמו כן, הקיבה שלהם קטנה יחסית, לכן מומלץ להאכיל במזון יבש איכותי לגורי כלבים ,העונה על הדרישות המיוחדות של הגור.

בנוסף למזון היבש ניתן להוסיף גם שימורי בשר לגורי כלבים כתחליף לאחת הארוחות אולם יש לזכור כי המזון העיקרי צריך היות המזון היבש הכופתיות כדי שהכלב יקבל את כל צרכיו התזונתיים.
יש הרואים בשימורי המזון "פינוק" של הכלב ומזהירים לא להגזים ביחסיות בין הארוחות. המזון העיקרי היה ונשאר המזון היבש גם מסייע לבריאות הפה והשניים.

איך לבחור מזון נכון ומתאים לגור הכלבים שלך?

על כך הכנתי מדריך שלם "המדריך לתזונה נכונה ובריאה לכלב" שתוכלו לקרוא בהרחבה.
בחרתי להדגיש כאן מספר דגשים לגבי המזון :

 • בדקו  שהמזון הינו  יעודי לגורי כלבים לתקופת הגדילה שלהם. 
 • הסתמכו על הכתוב בתוית בלועזית ולא על התוית בעברית או דברי המוכר בחנות לחיות מחמד. ישנן חנויות רבות שאינן מקצועיות וינסו למכור לכם מזון שאינו ייעודי לגורים. אל תסכימו לקנות מזון שאינו מיועד לגורים אלא אם יש בעיה בריאותית לגור ונאלצים לתת לו מזון מסוג אחר .
 • מזון גורים מכיל רמה גבוהה יותר של חלבון מאשר מזון בוגרים. החלבון דרוש לגור לצורך גדילה וחיזוק של השרירים, הרקמות קראו את הערכים התזונתיים והרכיבים, שעל התוית. וודאו כי במזון המרכיב ה-1 הינו חלבון מן החי 
 • קלציום לשיניים חזקות ולעצמות הנחוצים כל כך לגור בזמן גדילה.
 • DHA ההכרחי למוח ולערכת העצבים ולראיה. DHA  הוא מרכיב הכרחי הנמצא באופן טבעי ב"חלב אם" והכרחי לכלב לגדילה . גדילה נכונה של המוח מאפשרת לגור ללמוד ולהתפתח 

כמו שהזכרתי כבר הצרכים של גורים מגדלים וגזעים שונים , נבדלים זה מזה גורים מגזעים גדולים גדלים מהם מאד לכן הם זקוקים לרמת קלציום נמוכה יותר כדי לא לגרום לעצמות לגדול מהר מידי ולהזיק לשלד. לעומת זאת כלבים מגזעים בינוניים זקוקים לאיזון נכון בין הקלוריות לבין הרכיבים כדי שלא ישמינו סתם. גורים מגזע קטנה זקוקים למזון עשיר יותר ומוגש בכופתיות קטנות המותאם לצורת הפה שלהם. .. כלבים קטנים גדלים מהר יותר וזקוקים לכמויות אנרגיה שונות מכלבים גדולים

מה עם שאריות מזון מהצלחת שלנו ?

לא ולא !!! לא כל מה שטוב לבני אדם טוב לכלבים. כלב צריך לדעת שעליו לאכול אך ורק את האוכל שלו. אם תרגילו את הגור להיות שותף פעיל לארוחה שלכם הדבר יתנקם בכם בעתיד גם בבריאות הכלב כמו שתראו בסרטון הבא וגם באיכות החיים שלכם כי תמצאו את עצמכם עסוקים בלהשתיק ולהרגיע את הכלב המתנפל על האוכל בחושבו שכל ארוחה מוגשת היא ארוחה בשבילו. כלב צריך לדעת גבולות וגבולות צריך להקנות לכלב מגיל ינקות.

 

כמה פעמים ביום צריך לשים אוכל לגור?

מניסיוני, מומלץ לתת לגור כלב 3 ארוחות ביום כאשר את המנה היומית הכתובה על טבלת האכלה המצוייה על כל שק מזון יש לחלק לפי כמות הארוחות. עד גיל 16 שבועות להמשיך לתת 3 ארוחות ביום. ככל שהמזון בעל רמת נעכלות גבוהה יותר כך יש בו פחות חומרי מילוי מיותרים כמו תירס חיטה ומוצרי לוואי נוספים. וכך כמויות היציאה של הכלב קטנה יותר. כמו כן הכלב יוכל להתאפק מלעשות צרכים בבית והגמילה תהיה קלה יותר.

לכלבים גזעים ננסיים כמו בישון, קינג צארלס קאבליר ציוואוה ומלטז מומלץ לדאוג לאוכל בצלחת לאורך כל היום כדי למנוע מצב של היפוגליקמיה (רמות סוכר נמוכות בדם)

מה עם מים לגור הכלבים החדש?

מים טריים יש להקפיד לשים מספר פעמים ביום. לכלב צריכה להיות גישה כל היום למים טריים.. את צלחת המים יש להקפיד לנקות ולמנוע הצטברות חיידקים. אם אתם יודעים , עם התבגרות הכלב כמובן, שלא תהיו שעות ארוכות בבית עדיף לרכוש מתקן שתיה שיזרים את המים וידאג למלאי כמו נדיר או לחילופין להשתמש במזרקה המרעננת את המים .

 

9734111

איך למנוע התנהגות אלימה בנוגע למזון?

בעיות התנהגות הנוגעות למזון יכולות להיות מאד מטרידות. כולנו רוצים שהכלב שלנו לא יהיה אלים כשהוא אוכל. זה בעיקר חשוב בבית עם ילדים קטנים אשר לא תמיד יודעים שלא לגשת לצלחת או לכלב בזמן האוכל. הנה מספר טיפים חשובים מה לעשות ומה לא לעשות.:

 • כאשר נותנים אוכל לכלב המשיכו להסתובב סביבו בזמן שהוא אוכל. הרגילו אותו שישי אנשים קרוב לצלחת ההאכלה שלו
 •  .הוסיפו תוך כדי האוכל פינוקים עשירים ואהובים על הגור כגון : חתיכות בשר, גבינה, נקניקיה כדי שהגור יתרגל ליד שלכם בתוך הצלחת שלו וכחוייה חיובית.
 • אפשר בעדינות ללטף את הכלב כדי להרגיל אותו שנוגעים בו מידי פעם תוך כדי האוכל
 • אל תאפשרו לילדים או לאחרים להציק ולעצבן את הכלב בזמן שהוא אוכל. אנחנו רוצים שהגור שלנו ייבטח בנו ומגיע לו לאכול בשקט ובבטחון
 • אל תאפשרו לכלב להתנפל על האוכל איך ששמים לו בצלחת. חנכו אותו לשבת ולחכות ואז לתת פקודה לאכול
 • אל תקחו את צלחת האוכל שלו בזמן שהוא אוכל. כלב חושב שאתם באים לקחת את האוכל שלו כי אז זה יגרום לו לאכול מהר מידי ולנהוג בצורה אלימה כלפי האוכל בפעמים הבאות.

אם הגור שלכם מראה סימני התנהגות אלימה הקשורה לאוכל מומלץ ליצור קשר באופן מיידי עם מאלף כלבים ולטפל בנושא כי המצב יכול רק להחמיר.

 

תגובות פייסבוק:

10 Responses to "חשיבות מזון ומים לכלב"

 • יעקב says:
 • גלית בורן says:
 • פנחס says:
 • דקלה says:
Leave a Comment