להורי כלבים שרוצים לדעת איך לגדל כלב בריא ומאושר שיאריך שנים ויבקר פחות ככל האפשר אצל הרופא הוטרינר על ידי תזונה נכונה ומתאימה לו, משחקים להנאה,חטיפים ופינוקים

איך עושים ניקוי שיניים לכלב אצל הוטרינר?

 

שלום לכם אוהבי הכלבים!
כאן ליאורה מחיש חי והיום אני רוצה לספר לכם על החלק שלא תלוי בנו בהיגיינת השניים של הכלב שלנו ניקוי השניים אצל הוטרינר.
הנה כאן תוכלו לצפות בסרטון שצילמתי בביקור במרפאה וטרינרית של ד"ר נדב מרחבי בתל אביב. הסרטון אורכו כ-6 דקות אולם, תהליך ניקוי שניים אצל הוטרינר נמשך למעלה משעתיים.
למי שאין רצון/סבלנות לצפות יכול לקרא על התהליך מתחת לסרטון.

 

 

מה השלבים שעובר כל כלב לפני ניקוי השיניים?

שלב 1בדיקה כללית גופנית, בדיקת דם ובדיקת מצב השיניים.

שלב 2 – לאחר שחזרו בדיקות הדם והכל תקין בבדיקה הגופנית נותנים זריקת טשטוש

שלב 3 לאחר 1/2 שעה כשהכלב רגוע וישנוני מגלחים קצת את העור באיזור הרגל ואז מכניסים את עירוי הנוזלים. הכנסת העירוי היא למען בטחון הכלב למקרה חירום שיהיה ניתן לתת לו תרופות תוך כדי במקרה וישנו איזשהו שיבוש.

שלב 4- אם הכלב עדיין נלחם כשמנסים לפתוח לו את הפה, סימן שהוא עדיין לא מוכן, וצריך להמתין עוד מעט, ורק אז לחבר צינור לקנה הנשימה כדי למנוע חדירת נוזלים לריאות. בנוסף, שמים טיפות עיניים לכלב כי בזמן הטיפול עיניו פקוחות ואין הוא ממצמץ כך שהעיניים עלולות להתייבש וזה מזיק.

כעת מחברים נוזלים לעירוי ואת הכלב מחברים למוניטור שמודד לחץ דם, EKG , רמות תחמוצת הפחמן ומדחום שחשוב בעיקר לנטר את טמפרטורת הגוף של הכלבים הקטנים שנוטה לרדת בזמן ההרדמה.

לפני תחילת הטיפול נוהג הוטרינר לצלם את פה הכלב על מנת שיוכל להראות לבעלים מה עשה ואיך נראה הפה לפני ואחרי.

תהליך ניקוי השיניים כולל מספר שלבים:

  1. ניקוי שיניים בעזרת מכשיר המתיז נוזל ניקוי להמסת העששת. כמו אצל רופא השניים משתמשים בצינורית ניקוי המשייפת ומורידה את שכבת הפלאק שעל רובד השן. שלב זה לוקח 20-25 דקות תלוי בגודל הכלב ובמספר השניים שיש בפיו.
  2. מורחים ג'ל צובע לשניים כדי לזהות מקומות ש"פספסנו" ובהם יש עוד עששת ובקטריות ואז עושים ניקוי נוסף במכשיר הקודם "המשייף".
  3. עוברים עם מכשיר "פוליש" שבקצהו מברשת כדי להחליק את השניים שלא ישארו קצוות חדים בשניים שהבקטריות יוכלו להצמד אליהם .או שמשתמשים בצד של המכשיר המתיז
  4. לאחר הניקוי בודקים את החניכים למציאת מחלות חניכיים, כיבים, פצעים בחניכיים בשורשי השניים ומסמנים ברישום איזה שינים חסרות וגם כדי שפעם הבאה שהכלב יגיע אל הוטרינר הוא יוכל לבדוק שינויים שחלו
  5. צילומי שיניים הינם חלק הכרחי בניקוי השניים. מומלץ לצלם גם את השניים כי יש מקרים שהשן נראת בסדר מבחוץ זה יכול להיות רקוב מבפנים  ואנחנו לא נדע.

שאלה: האם יש הבדל בין טיפול שיניים לכלב קטן לבין טיפול שיניים לכלב גדול?

תשובה: למעשה אין הבדל. להפך לשניהם יש את אותה הכמות אבל לכלבים קטנים השניים קטנות ודורשות טיפול במקום צפוף יותר ולבקטריות יש יותר מקומות "לחגוג" בהן. גם עניין הגנטיקה משפיע על מצב השניים. ישנם גזעי כלבים כמו גרייהאונדים למשל, שהם כלבים גדולים וידוע שבגנטיקה שלהם יש בעיות שניים והם נוטים לאבד שיניים בגיל מוקדם יחסית.

לסיכום, טיפולי שיניים לוקחים זמן רב שעה וחצי ויותר וכוללים שלבים שונים הרדמה, ניקוי, צילום . והם אינם זולים! ואינם צריכים להיות זולים. זוהי פרוצדורה ארוכה וחשובה המכילה מספר שלבים. אולם אם נתקלת בטיפולים זולים סימן שעליך לבדוק מה חסר שם? האם זה נעשה תחת השגחת המוניטור ? האם נעשים כל השלבים בניקוי? האם מצלמים את השניים וממלאים טבלת מעקב טיפול לפעם הבאה? בדקו מה חסר וזכרו שטיפול שיניים הינו תהליך חשוב וארוך ומומלץ שיהיו בו כל השלבים שמנינו ואם זה עולה בזול סימן שחסר משהו בתהליך.

מקוה שחידשתי לכם ועכשיו אתם מודעים לתהליך שעובר הכלב שלכם בעת ניקוי השניים.

כתבו לי :

יש לכם שאלות נוספות על תהליך ניקוי השניים ? פחדים או חששות?
שתפו אותנו וד"ר נדב מרחבי  ואני נשמח לענות

 

Tags: , , ,

תגובות פייסבוק:

11 Responses to "איך עושים ניקוי שיניים לכלב אצל הוטרינר?"

  • מייקי says:
  • שירן says:
  • דיאנה says:
  • דיאנה says:
  • שירן עומר says:
Leave a Comment